E/One Environment One Corporation www.eone.com

E/One – Environment One Corporation GE-General Elektriğin Ar-Ge Mühendisleri tarafından 1969 yılında kurulmuştur.  E/One  hidrojen ve hava soğutmalı jeneratörlerde on-line izleme ve kestirimci bakım amaçlı cihazlar tasarlayıp üretmektedir. Ürünler başta GE olmak üzere bir çok önemli OEM jeneratör üreticileri tarafından (Doosan, GE, Siemens, Alstom, Hitachi, Mitsubishi, Toshiba, Dong Fang, Shanghai Electric, Harbin, Mitsubishi-Hitachi, Fuji, Ansaldo v.s.)  artık temel referans ürün olarak kullanılmaktadır. E/One ‘ın dünyada 5000’in üzerinde çalışan sistemi bulunmaktadır.  

Ürünler:

> GCM-X — Generator Condition Monitor, Explosion-Proof Design (Hidrojen soğutmalı)

> GCM-A 2 — Generator Condition Monitor, Air-Cooled Apparatus (Hava soğutmalı)

> GGA — Generator Gas Analyzer- Jeneratör Hidrojen Saflık Analizörleri

> PGA — Portable Gas Analyzer – Taşınabilir Gaz Analizörü

> GGD — Generator Gas Dryer – Jeneratör Hidrojen Kurutucuları

 

Jeneratör Durum Monitörü – Hidrojen Soğutmalı Jeneratörler İçin Patlamaya Dayanıklı Tasarım (GCM-X)

GCM-X, jeneratörün aşırı ısınması konusunda erken uyarı sağlar ve potansiyel olarak yüz binlerce, hatta milyonlarca dolarlık maliyetli arıza süresinden tasarruf sağlar.

Jeneratörün aşırı ısınmasıyla ilgili erken uyarı ile harekete geçirilen düzeltici eylem, küçük onarımlar için kısa bir kapatma ile haftalarca hatta aylar süren maliyetli arıza sürelerini içeren büyük bir revizyon arasındaki fark anlamına gelebilir. E / One, Jeneratör Durum Monitörü’nün (GCM) geliştirilmesine öncülük etti ve dünya çapında 1.500’den fazla uygulamada operatörler, kritik bir durum meydana geldiğinde ve ortaya çıktığında düzeltici önlem alma fırsatına sahip oldu.

Otuz yılı aşkın kanıtlanmış saha deneyimine dayanan ve tehlikeli alan konumları için uluslararası gereksinimleri içeren Jeneratör Durum Monitörü-Patlamaya Dayanıklı Tasarım (GCM-X), jeneratör performansı, güvenilirliği ve güvenliğinde yeni bir seviye sağlar.

GCM-X Nasıl Çalışır?

Kestirimci bakım, elektrik enerjisi üretiminde önemli bir araçtır. GCM-X, jeneratörün aşırı ısınması ve olası arızalar konusunda erken uyarı vermek için gerçek zamanlı algılama kullanır.
Jeneratör içindeki herhangi bir malzeme termal ayrışma oluşturmak için yeterince ısıtıldığında yüksek konsantrasyonlarda mikron altı parçacıklar (pirolitik ürünler) üretilir. Bu “sıcak noktalar”, zamanında tespit edilmezse felaketle sonuçlanan arızalara yol açabilir.

Hidrojen içinde bulunduğunda, pirolitik ürünler, GCM-X’in hassas iyon odası tarafından hızlı bir şekilde tespit edilir. GCM-X, olası jeneratör arızalarına karşı RTD’ler veya termokupllar gibi sıcaklık sensörlerinden daha hızlı ve daha güvenilir bir şekilde uyarır.

Bir acil durum meydana gelirse, jeneratör sıcak noktalarının algılanması üzerine, GCM-X mikro işlemcisi bir alarm doğrulama dizisini başlatır ve izler. Alarm onaylanırsa, doğrulanmış bir alarm göstergesi verilir; alarm kontakları değiştirilir; ve sabit miktarda hidrojen akışı otomatik olarak örnekleme sisteminden geçer. Parçacıklar daha sonra kaynaklarının belirlenmesi için laboratuvar analizi için toplanır.

Daha fazla bilgi edinin.

Jeneratör Durum Monitörü – Hava Soğutmalı Jeneratörler İçin (GCM-A 2)

Hava soğutmalı jeneratör tasarımlarındaki gelişmeler, giderek daha yüksek güç oranlarıyla sonuçlanmıştır. Daha yüksek güç yoğunlukları, malzemeler ve yapılar üzerinde önemli ölçüde daha fazla stres yaratır ve soğutma verimliliğindeki küçük düşüşleri çok daha kritik hale getirir. Bu hava soğutmalı makinelerde aşırı ısınma olasılığı, tasarımlar kritik sınırlarına yaklaştıkça artar.

GCM-A2, yaklaşan bir arızaya karşı RTD’ler veya ısıl çiftlerden çok daha hızlı uyarır. Neden? Çünkü RTD’lerin ve ısıl çiftlerin fiziksel olarak sıcak noktaya yakın olması veya aşırı ısınmanın, sensörün algılaması için RTD veya termokupl yakınındaki sıcaklığın yeterince yükseldiği noktaya kadar ilerlemesini beklemesi gerektiğinden. Bu, önemli ölçüde daha büyük bir “hata” ile sonuçlanır, muhtemelen felakettir. Öte yandan GCM-A2, makinenin hemen hemen her yerinde aşırı ısınma veya arklanma sonucu soğutma havasına yayılan piroliz parçacıklarını algılar.

GCM-A 2 Nasıl Çalışır?

GCM-A2, mikrometre altı parçacık detektörü kullanarak iki hava örnek hattını izler. Bir hat, referans görevi gören ortam havasını izler. Diğer hat, daha sonra referansın parçacık seviyesi ile karşılaştırılan jeneratör soğutma havasını izlemek için kullanılır. Jeneratör soğutma havasındaki yüksek partikül seviyeleri, ortam havasında buna karşılık gelen bir artış olmaksızın, piroliz partiküllerinin kaynağının jeneratörün içinden olduğunu doğrular.

Aşırı ısınma meydana gelmesi durumunda, jeneratör soğutma havasında çok sayıda piroliz ürünü oluşur. Jeneratör soğutma havası ile ortam havası arasındaki farka karşılık gelen sinyal seviyesi önceden belirlenmiş (ayarlanabilir) bir ayar noktasını aştığında, sonuç bir diferansiyel alarmdır ve alarm kontaklarının kapanmasına neden olur. Ortam havasına ve / veya jeneratör soğutma havasına karşılık gelen çıktılar önceden belirlenmiş (ayarlanabilir) ayar noktalarını aştığında ayrı kontaklar da kapanacaktır.

Daha fazla bilgi edinin.

Hidrojen Kontrol Kabini: HCC II

Hidrojen saflığı düştüğünde, rüzgar kayıpları ve işletme maliyetleri artar, bu da gelir ve karlılık kaybına neden olur. Gaz saflığı aynı zamanda kritik bir can güvenliği sorunudur ve potansiyel olarak patlayıcı seviyelerin izlenmesini gerekli kılar. E / One’ın Hidrojen Kontrol Kabini (HCC), sızdırmazlık yağı sistemlerini kullanan GE jeneratörlerinde hidrojen saflığını izlemek ve kontrol etmek için özel olarak tasarlanmıştır. HCC, hidrojen saflığını hem türbin ucu conta tahliye genişlemesinden hem de kolektör uç sızdırmazlık tahliye genişlemesinden izleyen iki bağımsız analizör içerir. Tehlikeli bir yerde kullanılmak üzere tasarlanan HCC, jeneratörden boşaltılan hidrojen gazı miktarını otomatik olarak artırma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda eski hidrojen kontrol kabininiz için kolay bir yedek. Dijital ekranlar, uyarılar ve alarmlar içeren HCC, tüm GE ve GE olmayan kontrol sistemleriyle çalışır.

Daha fazla bilgi edinin.

Çift Hidrojen Kontrol Paneli (DHCP)

E/one’ın Çift Hidrojen Kontrol Paneli (DHCP), özellikle sızdırmazlık yağ jeneratörlerinin temizliğini izlemek için tasarlanmıştır. DHCP, jeneratörün mahfaza saflığını kontrol etmek için manuel veya DCS işlemi için her iki valf ile türbin ucu sızdırmaz tahliye genişlemesini, kolektör ucu sızdırmaz yağ tahliye genişlemesini izleyen iki bağımsız analizör içerir. DHCP, jeneratörden temizlenen hidrojen gazı miktarını otomatik olarak artırma yeteneğine sahiptir. DHCP, GE’nin Mark IV, Mark V ve Mark VI kontrol sistemleriyle çalışır.

DHCP Özellikleri ve Faydaları: Jeneratörden temizlenen hidrojen gazı miktarını otomatik olarak artırır, Kendinden güvenli tasarım, Dijital ekranlar / uyarılar / alarmlar.

Daha fazla bilgi edinin.

Jeneratör Gaz Analizörü (GGA)

Hidrojen soğutmalı jeneratörler için E / One’ın Jeneratör Gaz Analizörü (GGA), jeneratör çalışmasının tüm aşamalarında gaz saflığının sürekli izlenmesini sağlayan üç sıralı bir sensör / analizördür.

Kanıtlanmış bir izleme ilkesi olan termal iletkenliği aldık ve geliştirdik. E / One’ın geliştirme çalışmasının sonucu, diğer termal iletkenlik sistemlerinde görülen sapma ve sık sık yeniden kalibrasyon ihtiyacını ortadan kaldıran son derece hassas, sağlam ve kararlı bir sistemdir.

E / One, bağımsız sensör / analizörler ve retrofit “drop-in” değiştirme sistemlerinden, gaz saflığını izleyen, kasa ve diferansiyel basınçların sürekli izlenmesini sağlayan ve bunlarla etkileşime giren kapsamlı hidrojen kontrol kabinlerine kadar çeşitli konfigürasyonlarda GGA sistemleri tedarik eder, en yüksek seviyede jeneratör verimliliğini sağlamak için durum ve diferansiyel basınçların sürekli izlenmesini sağlar ve tesis kontrol sistemleriyle etkileşimde bulunur.

E / One ayrıca taşınabilir bir hidrojen gazı analizörü (PGA) sunar. PGA, E / One’ın diğer gaz saflık sistemlerinde bulunan aynı sensör / analizör ve sistem elektroniklerini içerir. PGA, özellikle tehlikeli olmayan ortamlarda ve / veya bir elektrik santralinin birincil gaz saflık izleme sistemi tehlikeye atılırsa bir acil durum yedeklemesi olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

E / One’ın hidrojen gazı monitörü, enerji santrallerinin birkaç E / One jeneratör izleme ve kontrol sistemini tek bir skidde birleştirmesine izin veren E / One Gaz İstasyonunun bir parçası olarak da mevcuttur.

Kuzey Amerika’da mevcut olan E / One, artık E / One’ın GGA’ı ve Yokogawa Corporation of America’nın (YCA) GD402’si ile sınıfının en iyisi termal iletkenlik ve titreşimli eleman teknolojisi sunuyor. E / One-YCA ittifakı, tesis düzeyinde ilişkilere ve çok çeşitli jeneratör uygulamalarına odaklanan endüstri liderlerini bir araya getiriyor. E / One’ın GGA ve YCA’nın GD402’si ile operatörlere, jeneratör çalışmasının tüm aşamalarında gaz saflığının sürekli izlenmesi seçenekleri sunulur.

Daha fazla bilgi edinin.

Jeneratör Gaz Manifold Sistemi

E / One’ın hidrojen soğutmalı jeneratör gazı izleme ve kontrol sistemlerine odaklanması, soğutma ve temizleme gazlarının jeneratöre girdiği noktada başlar. Jeneratör Gaz Manifoldu (GGM) sistemimiz, standart veya özel tasarlanmış ürünlerden biridir.

Manifold : E / One’ın kompakt GGM’si, tesisin toplu tedarikinden veya şişe manifoldundan hidrojen gazının alındığı noktadan itibaren kritik H2 ve CO2 besleme basınçlarını izler ve hidrojen beslemesini uygun makine gaz basıncına ayarlar. Kolay son kullanıcı erişimi için düzenlenmiş manuel izolasyon vanaları, operatörlerin temizleme işleminin tüm yönlerini tek bir yerden kontrol etmesine olanak tanır. Bir güvenlik makarası da GGM’nin ayrılmaz bir özelliğidir ve tehlikeli H2 ve Hava karışımlarının önlenmesini sağlar. Daha fazla bilgi edinin.

İsteğe Bağlı Otomatik Temizleme: Tesis personel düzeyindeki azalma, endüstride artan bir endişe kaynağıdır ve tüm görevlerin ve faaliyetlerin verimli bir şekilde yürütülmesine prim vermektedir. Ek olarak, acil durumlar sırasında jeneratörün manuel olarak boşaltılması için personelin konuşlandırılmasıyla ilişkili doğal güvenlik riskleri vardır. E / One’ın GGM’si, jeneratör temizleme sürecini otomatikleştiren bir Otomatik Temizleme özelliğini içerecek şekilde yapılandırılabilir. GGM borularına, DCS tarafından başlatıldığında hızlı ve güvenli bir şekilde gazdan arındıran ve jeneratörü CO2 veya Argon gazı (tesis tarafından hangi gaz kullanılıyorsa) ile temizleyen bir dizi aktüatörlü küresel vana entegre edilmiştir. CO2 temizleme işlemini hızlandırmak ve borularda kuru buz oluşumunu önlemek için isteğe bağlı CO2 buharlaştırıcılar (ayrı satılır) sağlanabilir.

E / One’ın Jeneratör Otomatik Gaz Boşaltma Sistemi hakkında daha fazla bilgi edinin

Gaz istasyonu

E / One Gaz İstasyonu, izleme ve kontrol sistemlerini tek bir kızakta birleştiren, belirli enerji santrali gereksinimlerini ve bütçelerini karşılamak için özelleştirilmiş modüler bir yaklaşımdır. Gaz İstasyonu modülleri şunları içerir:

 • Ana gaz besleme manifoldu ve ilgili kontroller
 • Gaz saflığı izleme
 • Aşırı ısınma izleme
 • Çiğ noktası izleme
 • Gaz kurutma
 • Kısmi deşarj izleme
 • Sızdırmazlık yağı sistemi izleme ve kontrolü
 • Özelleştirilmiş uyarı panelleri

Elektrik hizmetleri ve bağımsız elektrik üreticileri, artan bir şekilde ön sermaye harcamaları ve müteakip yerinde mühendislik ve kurulum maliyetleri ile ilgilenmektedir. Ayrıca, jeneratör verimliliği ve jeneratör performansının en üst düzeye çıkarılması ve kesinti süresinin en aza indirilmesi için doğru, gerçek zamanlı izleme bilgileri gerektirirler. E / One Gaz İstasyonu, bu endişelerin her birini ele alır ve elektrik santrali operatörlerinin, E / One ile birlikte, orijinal ekipman tedariki ve güçlendirme uygulamaları için hedeflenen çözümleri yapılandırmasına olanak tanır.

Daha fazla bilgi edinin.

Jeneratör Gaz Kurutucu (GGD II)

Su, yağ ve diğer kirleticiler, elektrik güç jeneratörlerinin kritik alanlarında korozyona neden olarak verimliliğin azalmasına ve zorunlu kesinti olasılığının artmasına neden olur. Artan çiğ noktası seviyeleri ayrıca rüzgar kayıplarını artırarak jeneratör verimliliğini düşürür. E / One’ın Jeneratör Gaz Kurutucusu (GGD II), jeneratör dişli dönerken bile jeneratör soğutma gazını sürekli olarak kurutan ve devridaim ettiren çift odacıklı bir sistemdir; bu, düşük çiylenme noktasını korumak için kritik bir süredir.

Sütun rejenerasyonu otomatiktir ve programlanabilir giriş ve çıkış çiy noktası seviyelerine göre gerçekleşir. GGD II, rejenerasyon arasında maksimum süreleri (sıfırdan 30 güne) ayarlamanıza olanak tanıyan ikincil, programlanabilir zamana dayalı rejenerasyon özelliğine sahiptir.

Jeneratör Gaz Kurutucu Özellikleri ve Faydaları

 • Artan jeneratör verimliliği ve daha az arıza süresi
 • Kapsamlı su ve kirletici madde giderme
 • Mikroişlemci kontrollü
 • Tehlikeli konum çalışması için tasarlanmıştır
 • Kendi kendini izleyen kurutma işlemi
 • Standart elektrikli aktüatör
 • Kompakt tasarım (29,75 “g x 83” y x 38 “d)

Daha fazla bilgi edinin.